понеделник, април 17, 2006

мојата вечерашна историја

Кога пред неколку месеци се закачив за блогерајот, не ни претпоставував дека така лесно можам да се навлечам. Блогот го отворив сосема случајно, со некоја друга намера, без намера да „заглавам“. Ама животот би бил премногу досаден и монотон, ако одвреме навреме не се случуваат некои непредвидливи работи.

За целиот овој период откако користам интернет, од далечната 1998 г., ниту еднаш не сум почуствувал желба да се сретнам , face to face, со некој од моите виртуелни пријатели и „непријатели“. Така беше до вечерва.

Веќе извесно време сум редовен посетител на еден од блоговите. Сосема случајно налетав на блогот, но, уште толку, понамерно почнав да станувам негов редовен посетител, да не речам кибицер. (можеби ќе го најдете во мојата препорака за читање, а можеби и нема) „Кликам“, а особено коментирам, само онаму каде што ќе оценам дека мојата посета ја сфаќаат добронамерно. Освен, тоа, за сите овие години на интернет, имам едно правило: никогаш, face to face, со витуелните пријатели. А Зошто? Ете така, без поголема причина. Можеби страв дека реалноста е поинаква: дека сите ние нешто глумиме, се фолираме, се правиме паметни, се фалиме колку сме начитани, наслушани музика, колку ги мрзиме Цеца и Анелија...... а неретко вистината е поинаква.


Во виртуелниот свет, всушност, целосно се откриваме, онакви какви што навистина сме. Анонимноста ни го овозможува тоа. Едноставно, кога се работи за некомерцијални цели, како што е блогот, тогаш блогерот нема потреба нешто да глуми, да се праи фраер или да изиграва „Elton fucking John (ах, тие Т.Б.Трачери). Кој би бил мотивот?

Обично, луѓето имаат една претстава за некоја личност додека се линкаат со неа, (демек се допишуваат по меил, месинџер, мирц и сл.) а, потоа, откога, ќе се видат во real time & place добиваат поинаков впечаток. Зошто е тоа така – Којзнае? Веројатно психолозите за ова можат да напишат цела докторска. Ма каква докторска, цели томови - од психоаналитички, бихевиористички и уште каков ти не аспект. Дали навистина можат објективно да дојдат до посакуваниот одговор – веројатно Да. Но животот, навистина, би бил премногу досаден и монотон, ако одвреме навреме не се случуваат некои непредвидливи работи.

Она што стоеше во мојот интернет Устав беше чл.4: „секогаш кога е можно, избегнувај real time контакт со лица со кои се допишуваш на интернет, а посебно со цурици од мирц“. Мошне строг член, но нели Уставот мора да се почитуе по секоја цена. (Не, не сум геј, ами 100% стрејт. Додуша, еднаш, кога бев на теренска настава....:)))))

Ни самиот не знам како. Сосема случајно, онака ко на шала: прво еден смс, па друг, па трет. „Ај, денес, у 8:30 да се видиме“. На моја иницијатива? Ма какви моја, туку нејзина чоече:)))) Јас сеуште се држев до Уставот. (ебати Уставот).

Повод: сосема пристоен; Место: нешто сосема спротивно на бивша „Ива“ и денешен Планет; Знак за препознавање: „Јас сум ниска со „таква и таква коса“, „еј супер и јас сум низок со „таков и таков тен“.

Обавезно туш, брич и „ливанто“. Стандард.

По пат една мисла: „Еј чоече, па ти дали си нормален – го кршиш Уставот“ – „Кој го ебе Уставот“.

„Што ако не е она туку он“ - „Е големо чудо де“.

„Што ако е фрик“ – „Е нема да ти биде прво излагање со фрикови“.

„Што ако е заговор“ – „Е ти си навистина за лечење“.

А не беше ниска. - Ме излажа.

Што? Дали беше заговор? - Па ти навистина си за лечење.

Не беше ниту фрик. Онака сосема нормална, да не речам ОК. Баш како што ја бев насликал у глаа.

Од тема у тема и веќе е 23:00 часот. „Кога пројде мајку му?!? Ај да платиме и бегаме“.

Прекрасена вечер. Се надевам обострана.

Назад кон дома, само една мисла: „probably, this is a beginning, of an beautiful friendship”. Па и одозгора на Цветници. Ајде ти се молам.

Епилог:

Вечерва го прекршив мојот Устав. Веројатно е време за промени; за нов охридски договор. Нели, животот би бил премногу досаден и монотон, ако одвреме навреме не се случуваат некои непредвидливи работи. Па одозгора и убави.

12 коментари:

Горан рече...

Заеби ти уставот, ќари си ја цурата ;)

Александар З рече...

И не пуштај :)

Анонимен рече...

Cool blog, interesting information... Keep it UP Lung cancer testing in orange county Antidepressant comparisons electric ice cream machines http://www.rsxacura.info cheap auto insurance co wellbutrin xl for pms Sauter prozac House bangers milfs blue cross blue shield dental insurance california

Анонимен рече...

mod files to acceptable videos by most media player including
i - Phone, i - Pod, Apple TV, PSP, Zune, Blackberry, Creative
Zen, etc with no quality loss. This is another Wi-Fi solution
to sending music over to speakers for Android users. For example,
last year the media industry executives said Apple has been considering
whether to launch subscription television services.

My web site apple tv review

Анонимен рече...

There are a great amount of channels to choose from including CNN, Amazon
Instant Video, HBO GO, Crackle, MLS Game Day, music from Pandora,
play games and more. Loading time from screen to screen
can vary and at times seems like it may take longer than usual but overall
performance is great. The stations that I get
over the aerial all have their own icon in the menu.


my website ... roku

Анонимен рече...

In addition, Po - P (Picture over Picture)
function allows CCTV monitor to display video from alarm channel without leaving the viewing mode of the current image.
If you are using a DSL modem, are tethering through a cell phone, or are still
on dial-up, you probably have a static IP address,
and will actually have to enter in information
to this device to get connected to the Internet.
To record an alarm image manually, security operator can use.


Here is my web blog samsung chromebook reviews

Анонимен рече...

Both services offer extra storage space for small
fees if you need more. This removes mold,
dirt, fungi or other debris from entering the home. To save
energy, the aim was for residents to program their schedules for regulating home temperatures, which proved to be complex and not popular in use.


Also visit my homepage :: nest thermostat

Анонимен рече...

I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

Stop by my web site ... magic flight launch box

Анонимен рече...

I every time spent my half an hour to read this blog's articles all the time along with a cup of coffee.

Here is my blog :: convert ira to gold

Анонимен рече...

Samsungs true rival certainly being is interesting when you hear what people have to say
about these two leading end tablets. , the Samsung Galaxy S
came in one available option, which also became a huge hit.
They are Vodafone, Virgin, T-Mobile, Orange, O2 and Three.


Here is my weblog ... samsung galaxy tab

Анонимен рече...

Watches : The new Nike + Sports Watch GPS utilizes the Nike + sensing element based in the
shoe for trailing time, rate, distance, small calories burnt as well as heart rate.
Samsung is indeed implementing some great tactics to
come up in this tough competitive phone markets.
The color display of the phone is simply awesome and comes with screen of 4 inches.


Here is my blog post :: galaxy note 10.1

Анонимен рече...

Black - Berry Play - Book by RIM is at price of Rs 32000 for 16GB model.
That partnership included the expansion of Adobe products, primarily the Creative
Suite and Flash, on Research In Motion devices.
You can output the display to a bigger monitor with the help of a mini- HDMI slot.Also visit my blog post blackberry playbook