понеделник, март 13, 2006

Перо од оној свет: Манијак во мантија

Петар Луковиќ е еден од најлуцидните српски интелектуалци кој е редовен колумнист во хрватскиот Ферал Трибјун. Неговата колумна во Фералд Трибјун е потпишана како „Перо са оног света“ и редовно предизвикува контраверзи не само во српската јавност туку и пошироко во балкански рамки. Петар Луковиќ, заедно со вонсерискиот Беба Поповиќ, брилијантниот Ненад Чанак, секогаш инспиративниот Свилановиќ и неколку други, важат за едни од најхрабрите српски интелектуалци, кои отворено ги „пеглаат“ сите аномалии и парадокси во српското општество.
Меѓу другото, предмет редовна критичка опсервација на Петар Луковиќ се националистичките позиции на СПЦ и нејзините владици, пред се црногорско - приморскиот владика Амфилохиј и врањскиот владика - педофил Пахомије; владици кои се заглавени до гуша во национал-шовинистичкиот филм.
Особено интересна и храбра е неговата последна колумна насловена како „Манијак у мантији“ во која Петар Луковиќ главниот акцент на својата луцидна критика го става на судскиот процес против врањскиот владика Пахомије и скандалозната ослободителна пресуда во врска со обвинението за педофилија. Имено, и покрај доказите - двајца свештеници кои сведочеле во корист на злоставуваните деца, изјавите на децата и сл._ судот во Врање го ослободилвладиката Пахомиј од обвинението.

Во продолжение следат делови од колумната на Петар Луковиќ во која се критикува судската одлука за ослобудувањето на Пахомије. За преводот на текстот од српски на македонски и за идејата за негово објавување на блогот Историја му благодарам на „један врло згодан момак у његовим 31 година живота. By the way среќен роџенден Фемо“ :)))


Перо од оној свет: Манијакот во мантија

„...Посебно воодушевувачко за една ваква матрица, сведочи завршетокот на судскиот процес против врањскиот владика Пахомије – обвинет дека со години, кога и да наоѓал слободно време меѓу молитвата за српско Косово и српска Краина – во православно – педофилско расположение тртел се што е машко, и тоа малолетно...

Ослободителната пресуда за Пахомије – чие цивилно име е Томислав Гагиќ – е логична политичка одлука да се заштити Манијакот кој што пред неколку месеци, запален од ерекција, шетал по Врање со д-р Воислав Коштуница, испраќајќи порака дека машките забавачиња можат да му ја попушат догорче – светоста во облик на млитав пенис.

Владиката Пахомије на судскиот процес тврдел дека не е виновен и дека аферата му ја подготвиле тајните служби на Албанија, Македонија и други земји (подвл. прев.), бидејќи тој работел за заштита на српските интереси на југот на Србија; што е всушност сензационално алиби: што повеќе анално продираш, се поголем си патриот на удар на известителните служби на кои што чмарната активност на другарот Пахомије им е примарна во борбата против аналниот тероризам! Ексклузивно ме трогна одбраната на Пахомије која што се држи на фактот дека поради природата на кривичните дела „не постојат непосредни сведоци и директни докази...“ Со метафизичкото образложение на судиката дека „постои одреден степен на основано сомневање, но не и степен на извесност дека осомничениот делата ги извршил“, особено генитално ме допре наводот дека „вештаците владиката Пахомије го оцениле како високо морална личност, која нема наклоност кон педофилија“.

Извесно е дека вештаците се членови на ДСС (Демократска странка Србије) и СРС (Српска радикална странка), бидејќи во нивниот анален светоглед нема место за следниве дилеми: патриотот својот полов орган го користи само за национален интерес, без оглед кој е метата – деца со гол газ, мртви лебеди, жив Лабус (потпретседателот на српската влада), дрвената фигура на патријархот Павле, колеги свештеници со убаво заоблено газе, или, пак, самиот Претседател на Владата, кој што во своите тикови има нешто од детската палавост, наклонет на блудна чедност.

... Translated on хрватски: се додека тртиме деца – за Србија има надеж!“

7 коментари:

никола рече...

погубно е да си игра човек играчки со црквата.

кој е тој петар луковиќ? ако не се лажам бивш уредник на еротски списанија, кој редовно пишува анти-српски колумни во хрватски весници - веројатно е тоа доста in за хрватската публика. според кој критериум држиш дека неговите текстови имаат било каква врска со вистината?

Анонимен рече...

best regards, nice info z lounge chairs Really cheap area rugs Lesbo trick stephie Drug user and fioricet Wicked weasel bikinis Home instant insurance online owner quote isuzu hombre pictures Free adult sexy cartoon clips http://www.rsxacura.info Gallery pamela anderson Glen shields soccer club Venus green black eyeglasses buy xenical uk compare digital cameras How to tell if you have big penis huge pumped dicks

Анонимен рече...

Very cool design! Useful information. Go on! » » »

Анонимен рече...

Best regards from NY! Stock podcast web conferencing 1995 sport coupes Spyware free spybot birth control pill acne cooper mastercraft tire Pilates instructor certificate canada oak audio cabinets porsche new license plate frames whorses Aston martin marek gorecki Fitness la membership http://www.word-games-8.info Rns on call answering service web hosting Acs student loans

Анонимен рече...

Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and
gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the
shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had
to tell someone!
Also see my webpage :: GFI Norte

Анонимен рече...

Hi there, I do believe your web site could be having internet browser compatibility issues.

When I take a look at your web site in Safari, it
looks fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent website!

Here is my webpage magic flight launch box accessories

Анонимен рече...

I want to to thank you for this great read!! I definitely
enjoyed every bit of it. I've got you book-marked to check out new things you post…

My homepage: physical gold in ira