вторник, април 03, 2007

За постот


„И кога постите, не бидете намуртени како лицемерите,
тие си го изобличуваат лицето за да забелeжat луѓето дека постат.
Ве уверувам дека друга награда за нив ќе нема.

А ти, кога постиш,

дотерај си ја косата и разведри си го лицето,
за да не те познаат луѓето дека постиш.“

Матеј 6, 16 - 18
4 коментари:

flebur рече...

Матеј и светата книга убаво го објаснуваат постот.Се изгубила вистинската смисла на постот некаде во дамарите на соврменото живеење.Останала само злоупотребата на пословицата:
`сложни калуѓери и во петок мрсат`

Анонимен рече...

Poentata ne e vo postot, tuku vo cistoto srce. Dokolku postis, a imas losi misli kon blizniot svoj, togas makata e popusta. Sepak, postenjeto e licen izbor i gi pocituvam onie koi go praktikuvaat.Pozdrav od Samanot.

Кибицер рече...

Шаман,
пријателе,
поздрав и до тебе.

виолетова рече...

лицемерни постења - не знам дали има, не би се сложила. еве колку примери знам на обични луѓе кои после велигденскиот пост викаат дека им се средиле некои работи во животот! тоа се случило затоа што почнале побистро да размислуваат, заради постот