вторник, март 07, 2006

О, како е добро да си глуп

НАСЛОВ: О, како е добро да си глуп

Жанр: ептен ужасно трагична драма во два чина со радиоактивни последици по нашиот образовен систем.

Чин први.

Кабинет, полагање испит, јунска сесија, 23-годишна студентка и професорот

професорот: Ајде колешке ако веќе заглавивте на ова прашање, барем кажете кој настан во Македонија е еквивалент на југословенскиот 4-ти јули.

студентката: ????

професорот: Колешке ве молам сконцентрирајте се. Што празник е 11-ти октомври?

студентката: (молчи со наведната глава и нешто мрмори во себе, демек како да размислува)

професорот: (кулира) Колешке ви се молам. Што се случило на 11-ти октомври?

студентката: (упорно молчи)

(по минута – две исчекување студентката упорно молчи)

професорот: (сега веќе проклето кул) Колешке ве молам индексот. (го зема индексот и пишува 6. Со повисок тон, сите да чујат) Колешке ви пишав 6. Ама после испитов правете се како да не ме познавате. За дипломска кај мене воопшто немојте да размислувате, а кога ќе ме видите во ходник немојте ниту да ме поздравувате. Јас ќе ја вртам главата од вас и вие од мене.

Епилог.

Студентката по неколку години дипломира и сега е професор по историја вработена во училиште.

Чин втори.

Слушална 1, полагање испит по Помошно историски науки, надвор се разврнал ситен априлски дождец (како сега да го гледам), полна слушална со студенти и професор (за жал сега веќе покоен).

професорот: Ајде колега влечете прашање.

студентот: (влече од туцето ливчиња)

професорот: Колега, кое прашање го извлековте.

студентот: Мухамеданската ера и лунарниот календар

професорот: Ако е јасно прашањето ве молам почнете со одговарање. Како се пресметува лунарната година?

студентот: Лунарната година е еден астролошки феномен. Секоја година сонцето и месечината се судираат. Од тој судир се прават честици врз основа на кои се пресметува лунарната година.

професорот: (зачудувачки смирен со доза на неверие) Какооо?!? Како – како?!? Уште еднаш колега ќе ве молам повторете што е лунарна година? (му играат мускулите на лицето, се напрега да го чуе)

студентот: Како што веќе кажав тоа е астролошки феномен кога месечината и сонцето се судруваат, а преку нивните честици се одредува лунарната година.

професорот: (почнува прво пригушено, а потоа урнебесно да се смее. Престанува, па пак почнува да се смее. Почнува да кашла од смеење. Станува од столчето и ги вади наочарите. Го зема индексот и пишува 5. Потоа буквално го фрла индексот кон студентот) Колега засекогаш завршивте со мене. Ако сакате да го положите испитот ќе мора да одите пред комисија. Со мене завршивте. Толку беше.

студентот: (излегува од просторијата и пред другите колеги прашува) Зошто ме бутна? Па дури не ме остави ниту да завршам со одговорот. Ќе се жалам кај деканот.

Епилог.

Студентот проаѓа пред комисија, дипломира, а потоа и магистрира. Денес е магистер по историски науки.

Наместо заклучок: Сите оние за кои се крстевме како успеваат да положат, кои не знаеа да направат разлика меѓу регал и регент, кои не знаеа што празник е 11-ти октомври и сл., најголемиот дел од нив веднаш по дипломирањето најдоа работа по струка. Денес се професори, наставници, па дури и новинари, а благодарение на тоа што имале „дебели вези“ у министерство, биле со „книшки“ или биле нечии дечиња.. Едниот од нив, нема да ме чуди, дури ако го прочитам и како припадник на Фабрика. Секоја чест на исклучоците - еден или два. Но една – две ластовички пролет не носат.

За крај цитат од еден рокер са севера: „О КАКО ЈЕ ЛЕПО БИТИ ГЛУП“.

14 коментари:

bi рече...

Сосем те разбирам. Верувај, сосем.

Кибицер рече...

Thanks, Би. Искрено благодарам.

Најлошо е ако молчиме и се предадеме, ако не фати летаргија или ни стане сеедно. Најлошо е ако влеземе во машината и дозволиме да ни ја скршат кичмата.

Затоа јасно и гласно,
NO PASARAN

nikolani рече...

Kibicer, pa ako pocneme da redime takvi primeri ke bidieme prvi koi tolku blisku i se priblizile na beskonecnosta.
Eve, na Klinika za Neurologija raboti kerkata na tolku galsniot Ljubomir Cuculovski, Jana Cuculovska. Jana ne zavrsi vo predvideniot rok, znaci go pecese psiholoskiot zanaet, ne mozese da se seti MIhajlo na koj predmet bil asistent i samo sto zavrsi op na rabota. I zamisli sega Ljubomir Cuculovski, vo Fokus ili bilo kade ni soli pamet, kako trebalo da bide. Dokolku stigne na ovoj blog, neka napisi jasno i glasno "Dali negovata kerka e vrabotena bez vrski i urgencii?"
Sofija Arnaudova e kerkata na profesorkata po opsta psihologija na Filozovskiot fakultet-Arnaudova-i zamislete vo momentov e asistentka na Filozofskiot fakultet - Institut za socijalna rabota i socijalna politika. Se prasuvam kako decava na profesorive izlegoja tolku pametni, a nie tolku glupi?
Magda Manojlovska, psiholog, od Klinikata za psihijatrija, go "pecese zanetot"so godini, za da potoa eksprsno se vraboti.
PRASANJE: ZA STO I ZA KOGO GLASAME NA IZBORITE?
Da zivee Makedonija!ha..ha..

Горан рече...

Добро, има и друга финта у примерот.

Не знае студентот, па професорот вика дојди пред комисија да полагаш, со кое право оди директно на таа мерка???

Ама во секој случај се согласувам, доста е веќе од протекцијаштво.

sofija arnaudova рече...

Gi procitav komentarive i navistina me trognaa. Znaci, vaka, jas< Sofija Arnaudova, diplomirav so prosek 9,87, vo rekorden rok, bev proglasena za najdobar student vo zavrsnata godina na studii, i sega, vo maj bi trebalo d a dobijam nagrada kako najdobar student na FilozoFskiot Fakultet. Krivo mi e sto mnogu cesto se slusaat bilo kakvi spekulacii, i nikogas ne sum go poddrzuvala nepotizmot, no moze li da mi odgovori nekoj Dali studentit so najvisok prosek, so poznavanje na 4 svetski jazici, so obuki vo nekolku zemji od razlicni oblasti, treba da ostane nevraboten samo zatoa sto ima nekogo zad sebe? Ne se slozuvam so ova no vase e da sudite bez poznavanje na faktite. Tocno e deka vo momentov rabotam kako pomlad asistent na Institutot za socijalna rabota i politika, tuka sum na postdiplomski, a isto i on line vo stranstvo na svetski priznat univerzitet, no toa ne e bitno? Bitno, e sto majka mi e profesor na istiot fakultet?
Iskreno, i so pocit
Arnaudova Sofija

Анонимен рече...

sofija arnaudova said...
Gi procitav komentarive i navistina me trognaa. Znaci, vaka, jas< Sofija Arnaudova, diplomirav so prosek 9,87, vo rekorden rok, bev proglasena za najdobar student vo zavrsnata godina na studii, i sega, vo maj bi trebalo d a dobijam nagrada kako najdobar student na FilozoFskiot Fakultet. Krivo mi e sto mnogu cesto se slusaat bilo kakvi spekulacii, i nikogas ne sum go poddrzuvala nepotizmot, no moze li da mi odgovori nekoj Dali studentit so najvisok prosek, so poznavanje na 4 svetski jazici, so obuki vo nekolku zemji od razlicni oblasti, treba da ostane nevraboten samo zatoa sto ima nekogo zad sebe? Ne se slozuvam so ova no vase e da sudite bez poznavanje na faktite. Tocno e deka vo momentov rabotam kako pomlad asistent na Institutot za socijalna rabota i politika, tuka sum na postdiplomski, a isto i on line vo stranstvo na svetski priznat univerzitet, no toa ne e bitno? Bitno, e sto majka mi e profesor na istiot fakultet?
Iskreno, i so pocit
Arnaudova Sofija

Анонимен рече...

I have been looking for sites like this for a long time. Thank you!
2005 bentley cars vitamins mail Bentley 195 search engine optimization Colorado asian music enterainers

Анонимен рече...

You have an outstanding good and well structured site. I enjoyed browsing through it film editing classes

Анонимен рече...

Prasanjeto e sledno:kolku decata na profesorite bi go imale prosekot sto go imaat i dali bi bile najdobri studenti koi gi zavrsuvaat studiite vo rekordno vreme, dokolku nivnite roditeli ne se na rabotnoto mesto na koe sto se.
P.S. Jas imam izgubeno mnogu vreme nadevajki se deka profesorot ke se pojavi na konsultacii, dremejki pred kabinetite i po hoidnicite na nasiot uvazen univerzitet.

A Human Being рече...

Драг 'Anonymous' :-)....
Зарем по толку дремење пред кабинети,ходници и слично се уште не ти е јасно дека ние сме деца на Обичните смртници?
Зарем не ти е познато колку од нашите оцени отишле кај некои на кои што им требаше просекот за потоа да се изживуваат со нашите деца,а богами и со нас?-Има и исклучоци нормално,меѓутоа воглавно тоа е тоа....
Тоа мислам дека не е ништо ново и за жал сеуште се применува и ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА затоа што очигледно дека нашите факултети работат на принципот 'Каде што има сила нема правдина' :-P,а ние - Обичните смртници,на овој начин само го искажуваме нашиот револт и нормално ништо не постигнуваме со тоа.....

Анонимен рече...

[url=http://pittsburghmom.com/members/Pokimon2010/default.aspx/][img]http://i048.radikal.ru/0910/57/9a759e833d4a.jpg[/img][/url]

10608 movies of premium DVD property

We hold thousands of the hottest movies you've been waiting to ready for! And they're now nearby in Hi-Def!
These movies are playable on most viewing devices including iPod, PDA (HandHelds), PC, DVD & DivX players.
There are indubitably no limits. Download as much as you require with incredibly high speeds. No additional software is required!
Really click on a link, download a flicks and superintend it on your favorite player.

[size=4][url=http://pittsburghmom.com/members/Pokimon2010/default.aspx]Sign Up[/url] today and forget about buying or renting DVDs offline. [/size]


[url=http://movies.aoaoaxxx.ru/][img]http://s43.radikal.ru/i102/0910/9e/0ff505c137e0.jpg[/img][/url]

[url=http://pittsburghmom.com/members/Pokimon2010/default.aspx][b]TOP 40 BEST Movies:[/b][/url]
Phantasm
Mummy, The
Frankenhooker
Beverly Hills Chihuahua
Broken Trail
Batman Returns
Beneath Still Waters
Eyes Wide Shut
Hoot
Men in Black
Land of Plenty
Name of the Rose, The
Eleventh Hour, The
Fearless
Sleeping with the Enemy
Dangerous Beauty
Secret Life of Bees, The
Robert Schimmel: Life Since Then
Chair, The
Green Lantern: First Flight
King Kong
Five Minutes of Heaven
From Hell
In the Line of Fire
Seed of Chucky
Gutterballs
Stop-Loss
Bustin' Down the Door
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
City of Angels


[url=http://rfidguru.eu/members/nadzhiblozhnikov.aspx]End Game [/url]
[url=http://ishug.is/members/nuzartimoshenko.aspx]Creature from the Black Lagoon [/url]
[url=http://exchange.si/members/antonmushketov4.aspx]11:14 (Eleven Fourteen, The Movie) [/url]
[url=http://mauiview.com/upperbay/members/sajfuddinpamfi.aspx]Of Mice and Men [/url]
[url=http://skinnerfamily.biz/members/kassianshelkovi.aspx]007 Dr. No [/url]
[url=http://freewebhostingtipsonline.com/members/nasihzhemchuzhnij.aspx]Mulligans [/url]
[url=https://www.nbhope.org/members/artemijstepiki.aspx]Ed Wood [/url]
[url=http://forum.fscp.org/members/abdulvahabsko.aspx]Flying By [/url]
[url=http://feedbeast.com/forum/members/mutiolshanniko.aspx]Last Starfighter, The [/url]
[url=http://cherryvalleylife.com/members/zahidbistrogla.aspx]Mad, The [/url]

Анонимен рече...

Sofija Arnaudova, e najdobrata asistentka sto moze da postoi.. I jas se slozuvam deka skoro sekade ima nepotizam, no ne veruvam deka vo slucajot na Sofija nejzinata majka imala nekakvo vlijanie vo "prosek-ot", karierata, toa veke go ima dokazano Sofija so nejzinite znaenja. Zatoa ne treba da gi generalizirate rabotite!
So pocit,
edna nejzina studentka M!

Анонимен рече...

Quality articles is the crucial to invite the viewers to go to see the site, that's what this web page is providing.
" http://goo.gl/iEf6m increase youtube views "

Feel free to surf to my webpage; youtube comments
my webpage: youtube comments

Анонимен рече...

Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your web
site is wonderful, as well as the content!

Feel free to surf to my website ... Online Games